Gyermek orvos
Dr. Dorizsmai Éva

Dr. Dorozsmai Éva

Házi gyermekorvosi rendelés(72) 523-742

Lázas állapot esetén

Csecsemő és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium  ajánlása alapján
(EGÉSZSÉGÜGYI KÖZLÖNY 2011/7.szám)

  • Testhőmérséklet táblázat +

    Hónaljban mért értékek Végbélben mért értékek
    36-37°C Normális testhőmérséklet 36,5-37,5°C Normális testhőmérséklet
    37-38°C Hőemelkedés 37,5-38,5°C Hőemelkedés
    38-39°C Mérsékelt láz 38,5-39,5°C Mérsékelt láz
    39-40,5°C Magas láz 39,5-41°C Magas láz
    40,5°C felett Igen magas láz 41°C felett Igen magas láz
  • A láz gyermekkorban +

    A láz gyermekkorban gyakran előforduló, emelkedett testhőmérséklettel járó állapot. A láz nem oka a betegségeknek, csupán kísérő tünete! A láz a szervezet betegséggel szembeni védekezésének részeként akár hasznos is lehet. Megjelenése mégis sokszor aggasztó lehet a szűlök/gondviselők számára, ezért gyakran fordulnak ilyenkor az orvoshoz. Szerencsére a lázas állapot az esetek túlnyomó többségében gyorsan és probléma mentesen megoldódik, otthoni ápolás mellett is. Előfordulhat azonban, hogy nem következik be a hamarosan várt javulás vagy esetleg állapotromlás észlelhető. Mindezek a ritka komplikációk komoly betegség vagy fertőzés jelei lehetnek ezért ilyenkor feltétlenül indokolt az orvoshoz fordulás!

    A lázas állapot emellett a szervezet számára fokozott folyadékveszteséggel is jár, amit nagyon fontos pótolni a kiszáradás elkerülése céljából!

    Rossz általános állapotban levő lázas gyermeknél még a kezelőorvoshoz fordulás előtt célszerű lehet a lázcsillapítás megkezdése. Az időben elkezdett lázcsillapítás sokszor az orvosi vizsgálatot is megkönnyítheti. Fokozatosan romló általános állapot esetén azonban késlekedés nélkül orvoshoz kell fordulni.

  • A láz és a beteg állapotának súlyossága +

    A magasabb testhőmérséklet odafigyelést igényel. Ugyanakkor a láz mértéke vagy tartóssága legtöbbször önmagában nem alkalmas egy gyermek állapota súlyosságának megítéléséhez. Különösen igaz ez egészen fiatal csecsemőknél!
    6 hónaposnál fiatalabb csecsemő esetében láz ritkán jelentkezik. Ha mégis fellép, azt nagyon komolyan kell venni, mert akár súlyos betegség kisérőjele is lehet.
    3 hónaposnál fiatalabb csecsemő 38°C-os vagy ennél magasabb láza illetve 3-6 hónapos csecsemő 39 °C os vagy ennél magasabb láza általában kórházi kivizsgálást indokol!
    Azonban ebben az életkori periódusban alkalmazott kötelező és ajánlott védőoltások nem kívánatos hatásaként is jelentkezhet esetleg magasabb láz, mely előfordulhat az oltást követő néhány napban anélkül, hogy a háttérben súlyos betegség állna. Ennek elkülönítése a súlyos állapottól orvosi feladat, tehát ilyen esetekben is feltétlenül konzultálni kell orvossal.
    Csecsemőknél testhőmérsékletet legmegbízhatóbban a végbélben lehet mérni. Végbélben mérve a lázmérő által mutatott érték 0,5°C-al magasabb, mint hónaljban mérve.

  • Első várható kérdések +

    Ha gyermeke lázas állapota miatt felhívja az orvosi rendelőt/ügyeletet, előre készüljön rá, hogy gyermeke általános egészségi állapotáról és egyéb tüneteiröl is kérdezhetik. Ezekről tehát előre próbáljon meg minél pontosabban tájékozódni. Mindez azért fontos, mert sokszor ezek segíthetnek eldönteni, hogy elegendő-e az otthoni ápoláshoz tanácsot adni vagy azonnali orvosi vizsgálatra van-e szükség.
    Komplikált esetben természetesen a mentők is hívhatók.

  • A betegvizsgálat és a láz okának kideritése +

    Az orvos annak érdekében vizsgálja meg gyermekét, hogy kideritse a láz okát és hogy kizárja a súlyos betegségek/fertőzések lehetőségét. Ennek érdekében a vizsgáló orvos egyéb diagnosztikus vizsgálatokat is kezdeményezhet(vérvétel, vizeletvizsgálat, röntgen), és előfordulhat, hogy azonnal kórházba utalja gyermekét. Előfordulhat, hogy még teljes kivizsgálással sem találják a láz okát azonnal.
    A vizsgálat során dől el az is, hogyan tovább. A legtöbb esetben a lázas gyermekek otthon ápolhatók. Esetenként ilyenkor is szükség lehet azonban orvosi ellenőrzésre! Jelezni kell azt is, ha nem megoldható az otthoni ápolás!
    Csupán a gyerekek egy nagyon kis hányada igényel lázas állapot esetén kórházi felvételt illetve kivizsgálást.

  • Lázcsillapítás +

    Egyes gyógyszerek (lázcsillapító szerek), pl. a paracetamol, az amidazofen, és az ibuprofen megkönnyítik a láz elviselését és egyben csillapítják is azt. Az Ibuprofen gyulladáscsökkentö hatása is segít. Ugyanakkor ezek a szerek nem gyógyítják meg magát a lázt kiváltó betegséget és lázgörcs kivédésére sem alkalmazhatók.
    A lázcsillapító gyógyszerek lázcsillapításra és a beteg komfortérzetének javítására szolgálnak. Ilyen célból lázas betegnek nyugodtan adhatók, ha más kizáró ok nincs (pl. allergia az adott szerre). Egyszerre azonban nem adható a kétféle lázcsillapit! Viszont ha az egyik nem segített, később adható a másik.
    Lázcsillapítók esetén, akárcsak más gyógyszerek esetében is, a gyógyszer-túladagolás veszélyének elkerülése céljából mindig figyelmesen olvassa el a betegtájékoztatót vagy kérdezze meg kezelőorvosát további információkért! Figyelem! Szalicilát-tartalmú lázcsillapítók adása 10 éves életkor alatt nem javasolt! Az antibiotikum nem lázcsillapító, annak adása csak orvosi utasításra kezdhető meg.

    Az utóbbi évtizedben a fizikális lázcsillapitást sok kritika érte, főleg a kellemetlen szubjektív élmények miatt. Sok helyen nem is javasolják ezért ezt a módszert. Ugyanakkor magas láz esetén a kíméletes, mértékkel, óvatosan alkalmazott, tolerálható fizikális hűtés gyógyszeres lázcsillapítással kombináltan hatásos lehet, magas láz esetén. Alkalmazása megkímélheti a szervezetet a gyógyszerek sokszor fölöslegesen gyakori adásától is.
    Gyermek számára a kíméletesen végzett hűtőfürdő jelentheti a legkevesebb szubjektív kellemetlenséget. A didergést mindenképpen el kell kerülni mert akadályozza a hőleadást.
    Segíthet, ha az aktuális testhőmérsékletű fürdővizet (tehát nem hideg!) lassan, óvatosan hűtjük, amíg nem kellemetlen, de 31°C alá ilyenkor se hűtsük a vizet! Gyakran kavargassuk, és a kellemesen langyos vízzel locsolgassuk a gyermek testét. Soha ne alkalmazzunk jéghideg vizet! Soha ne hagyjuk egyedül a lázas gyermeket a fürdőkádban!
    Hatásosabb a hűtés, ha csak mellig ér a víz, és a szabadon maradó testfelületet locsolgatjuk az összekevert vízzel folyamatosan, mintha nyakig érő vízbe ültetjük bele a gyermeket.
    Ne folytassuk a hűtést, ha a testhőmérséklet már 38 °C -ra csökkent!
    Szívbeteg gyermek kíméletes hűtőfürdőztetése csak nagyon óvatosan és természetesen csakis szoros felügyelet mellett végezhetö!
    Kékülés (cianózis), a keringészavar tüneteinek erősödése, didergés, vacogás fokozódása esetén a borogatást azonnal abba kell hagyni illetve a gyermeket ki kell venni a kádból,mert ilyen esetekben a várttal ellenkezö hatást válthatunk ki. Ilyenkor a beteg testét szárazra kell törölni, és egy ideig kitakarva kell hagyni. Lázas gyermek betakarásakor kerüljük a vastag takarókat, paplant, mert ezek a hőleadás akadályozásával hőpangást okozhatnak, és nem megy le a láz.

  • Egyéb tanácsok +

    • Ügyeljen a rendszeres itatásra (szoptatott csecsemőnél az anyatej a legjobb), hogy a folyadékvesztést, kiszáradást elkerüljék
    • Figyeljen a kiszáradás jeleire (száraz száj, lepedékes nyelv, könnyek hiánya, aláárkolt szemek, a fejtető szintjéhez képest besüppedt kutacs (kutacs: a kis kerek „puhaság" a csecsemő feje tetején), kevesebb vizelet.
    • Biztassa a gyermeket a további ivásra, ha kiszáradás jeleit észleli. Probléma esetén kérjen újra tanácsot szakembertől!
    • Hogyan különitheti el a bőrkiütéseket a bőrvérzésektől a gyermek testén üvegpohár teszttel*?
    • Közösségbe ne menjen lázas beteg!
    • Ne öltöztessük alul/túl a gyermekeket!
    • Ne alkalmazzunk hideg/jeges fürdőt/ lepedőbe csavarást!
    • Ha a láz oka nem ismert, antibiotikumot nem helyes adni! Utóbbit csakis orvosi utasításra szabad alkalmazni.

    *üvegpohár teszt:
    Szorítson finoman egy üvegpoharat a kérdéses bőrfelülethez - ha a poháron keresztül nézve a bőrjelenség nem halványodik el, akkor nagy valószínűséggel bőrvérzésről van szó - ha ilyet észlel, azonnal forduljon orvoshoz!

  • 1
  • 2

Aktualitások

Tisztelt Szülők!

A rendelői fertőzések elkerülése érdekében kérem csak előre egyeztetett időpontban, pontosan érkezzenek a rendelőbe.

Időpontot elsősorban a honlapon és a labor.dorozsmai@gmail.com email címen kérjenek gyermekenként a panaszok rövid leírásával. Minden emailre válaszolok, legkésőbb a következő rendelés végén. Telefonos időpont és információ kérésre hétfő, szerda, pénteki napon 9.00- 10.00 óráig és kedd, csütörtöki napon 14.00-15.00 óráig van lehetőség. Igazolást csak a betegség végén, közösség elkezdése előtt állítunk ki.

2024.03.14-03.28-ig helyettesítés miatt a rendelés hétfőn, szerdán, pénteken 8.00-11.00 óráig, kedden és csütörtökön 13.00-16.00 óráig lesz. Rendel Dr Engel Miklós és Dr Hosszú Zsuzsa.

FIGYELEM! A háziorvosi ügyelet 2023.09.01-től megváltozott. Hétköznap 16.00- 22.00-ig, hétvégén 08.00-20.00 óráig tart a Gyermekklinikán. Utána a Gyermekklinika Sürgősségi Osztálya adja sürgős esetben az ellátást. Ügyeleti időszakban az 1830 ingyenes szám hívható betegség esetén.

 

Megértésüket köszönöm szépen!

dr Dorozsmai Éva

Letöltés

Szülői nyilatkozat táborozáshoz
(NEFMI rendelet alapján)

Táborozáshoz orvosi igazolásra nincs szükség. A gyermek egészségi állapotáról a szülő nyilatkozik a mellékelt nyomtatvány kitöltésével.